Ogutme Tesisi Nasil Calisir?

İlk adımdan son adıma kadar otomasyon kontrolünde bir işleyiş sağlayan öğütme tesisi, aynı zamanda çalışma esnasında oluşabilecek hataların da minimum seviyede yer almasını sağlayan bir sistem bütünüdür. Analog olduğu gibi otomasyonu bilgisayar aracılığı ile de gerçekleşen bu sistemin faydası nedir? Ayrıca öğütme tesisinin çalışma prensibi baştan sona kadar nasıldır? Öğütme tesisi hakkında işleyişinden başlayarak merak ettiğiniz tüm detaylarla birlikte, yazımızın devamında öğütme tesisinin programlı çalışma sistemini de okuyabilirsiniz.

Öğütme Tesisi Sistemi


Öncelikle öğütülecek olan malzemenin sisteme girişi bunker beslemesi ile gerçekleşiyor. Bu aşamada öğütülecek malzemenin büyüklüğü belirli bir orana sahiptir. Bunkerde bulunan malzeme, bunkerin altından değirmene aktarılır. Öğütme işleminin ilk aşamasından sonra öğütmede sırayı alan değirmenler ise iki çeşittir, bu iki tip değirmenden biri bilyalı diğer ise toplu değirmendir.

Öğütülecek malzemenin özelliğine göre değirmen seçimi, aynı zamanda ürünün çıkışında aranılan özelliği de sağlaması açısından önemlidir.

Değirmende öğütülmüş malzeme daha sonra seperatör denilen çıkışta siklon veya filtreden geçirilir. Önce siklon ardından fitreden geçirilmiş malzeme, artık istenilen boyutlara gelmiş demektir. Çalışmanın bu bölümünde seperatör içinde yer alan vantilatör ayarı önemlidir. Yüksek basınç sahibi olan bu vantilatör eğer düşük devirde çalışma gösterirse boğulma meydana getirir ve gereken taşıma hızını sağlayamaz. Diğer yandan ayarı yüksek olan bir vantilatörde ayrışmayı tam yapamayacağı gibi, malzemede istenilen kalitenin oluşmasına engel olur.

Öğütme tesisi işlemi baştan sona kadar tüm aşamalarında PLC denilen kontrol otomasyon sistemi ile gerçekleşir. Tüm çalışma boyunca otomasyon panosundan analog kontrol sağlanacağı gibi, bilgisayar aracılığı ile de SCADA sayesinde aynı anda izlenim de gerçekleşebilir. Yine çalışma esnasında doğabilecek arızlar, bilgisayar aracılığı ile tespit edilebilir ve gerekirse hata raporu alınabilir.

Yorumlar

Bu Haftanin En Iyileri

Numara Taşıma Sonucunda Duyulan Bip Sesi Nasıl Kapatılır?

Minimal, Modern ve Fonksiyonel Abajur Lamba Tasarimi

Dunyanin En Büyük Ülkesi