Saba (Sebe) Kavimi ve Saba Yazitlari

Saba kavimini son doneme kadar bilmiyordum ancak biraz arastirma ile oncelikli olarak "SEBE halki kimdir" sorusuna cevap buldum. Biraz sasiracaksiniz ama o donemde Dunyanin en buyuk ordulardan biri SABA halkina ait, ikinci sasilacak kisim ise bu halkin Kuran'da geciyor olusu.

Bilinen eski kavimlerden olan Sebe'ler, helak olmus bir kavim. Saba yazitlari ve kavimi ile ilgili detayli bilgiyi aktarmaya baslayalim:

Saba Halki Kimdir?

Saba halkı, tarihi Saba Krallığı'nda yaşamış halk. Kuran-ı Kerim'de bazı ayetlerde bu halktan "Sebe" halkı olarak bahsedilmektedir. Milattan önce 2500'lere kadar uzanan bir geçmişi vardır.

Arap tarihçi İbni Hişam Sabalılar'ı, Sam neslinden Kahtan oğlu Ya'rub oğlu Yeşcub oğlu Sebe olarak tanımlamış, kavme adını veren Sebe'nin gerçek adının Abdüşşems olduğu, Araplar'da ilk yağma yani "sebi" yapmasından dolayı Sebe lakabını aldığını belirtmiştir.

Maîn yazıtlarında da Sabalılar'dan Yemen'in kuzeyinden Ma'an yolu üzerinde ticaret kervanlarına baskınlar yapan bir halk olarak bahsedilmiştir. Maîn Krallığı'nın zayıfladığı MÖ 800 dolaylarında Sabalılar tarihi Saba Krallığı'nı kurmuş ve Maîn Krallığı'nın yıkılmasıyla da bu topraklara egemen olmuşlardır. MÖ 8. yüzyıl başlarındaki Asur belgelerinde Saba kralının da vergi ödediği belirtilmiştir.

Dünya tarihindeki en güçlü ordulardan biri bu halka aittir.

En popüler zaferleri ise,

Milattan önce 1256 yılında II. Ramses'i ağır yenilgiye uğratmaları,

Milattan önce 527'de Büyük Kiros'u yenilgiye uğratmalarıdır.

Milattan Önce 330 yılında Büyük İskenderi yenilgiye uğratmaları,

Milattan sonra 287'de Habeşilerle yaptıkları bir savaşta Kızıldeniz'in Habeşi askerlerin cesetleriyle dolu olduğu rivayetleri vardır, neticede bu savaşı da kazanmışlardır.

Romalılarla Milattan sonra 54'te yaptıkları savaşta Romalıları ağır bir yenilgiye uğratmaları ve bazı eyaletlerini vergiye bağlamıştır.

Tarihleri boyunca sadece Milattan önce 951'de Süleyman'ın egemenliği altına girmişlerdir, bu olay dışında hiçbir medeniyetin hakimiyeti altına girmemişlerdir. Egemen oldukları coğrafya genel olarak Akdeniz ve Doğu Afrika'dır.

Ma'rib Barajı'nın Yıkılması (Arim Seli)

Yemen'in Ma'rib ilinde bulunan Ma'rib Barajı'nın Milattan sonra 540'ta yıkılması sonucu burada bulunan halk felakete uğramıştır.[ Kur'an bu felakete Arim Seli olarak değinir. Marib'de yıkılan bu barajın yüksekliği 16 metre, genişliği 60 metre ve uzunluğu da 620 metredir.

Kur'an da Sebe Halkı'ndan kısaca şu ayetlerde bahsedilmektedir;

Andolsun, Sebe' (halkı)nın oturduğu yerlerde de bir ayet vardır. (Evleri) Sağdan ve soldan iki bahçeliydi. (Onlara demiştik ki:) "Rabbinizin rızkından yiyin ve O'na şükredin.

Güzel bir şehir ve bağışlayan bir Rabb(iniz var)." Ancak onlar yüz çevirdiler, böylece biz de onlara Arim selini gönderdik. Ve onların iki bahçesini, buruk yemişli, acı ılgınlı ve içinde az bir şey de sedir ağacı olan iki bahçeye dönüştürdük.

Böylelikle nankörlük etmeleri dolayısıyla onları cezalandırdık. Biz (nimete) nankörlük edenden başkasını cezalandırır mıyız? (wikipedia)

Saba (Sebe) Halkı Kimdir ve Saba Halkı Neden Helak Oldu?


Bu Haftanin En Iyileri

Numara Taşıma Sonucunda Duyulan Bip Sesi Nasıl Kapatılır?

Minimal, Modern ve Fonksiyonel Abajur Lamba Tasarimi

Blogspot'tan Domaine Gecme (Domain Tasima)