2 Kusur Milyar Agac Dikmek

Çimle çamı karıştırmak zor meseledir. Yaptılar şaşırdım. Ya da attılar tutamadım.

2.500.000.000 az bir rakam değildir. Fidan dikerken 1 m2 ye bir fidan az gelir 2 m2 normalidir. Bu 5.000.000.000 m2 eder. 1 km2 kaç m2′dir.

5.000 km2 eder. İstanbul’un yüz ölçümü ne kadardır? Sağa sola koşuşturup aramayın ben söyleyeyim, 5712 km2 yanlış okumadınız sadece o kadar, kalan 712 km2 ye 16.000.000 insanı sığdırın. Hadi o hesabı da siz yapın.


Yahu bu hesapları nereden öğrendin derseniz. O başka bir hikaye. 2.5 Milyar zeytin ağacı Yunanistan’ın anlattığı bir hikaye idi. Avrupa bu yalanı yakalayınca önce zeytinleri sonra zeytin yağlarını sordu. Sonra zeytinle ilgili fonları kestiler. Yunanistan ekonomisi yalan üstüne kurduğu düzeneğini kurtaramadı battı. O yalan ağaçlar ekonominin içine kaçtı.

25 km den 40 km. Kaç günde kaç ağaç hesapları ayrı.

Üzülüyorum. Atarken sıkı atacaksın.

Gördüğünüz gibi attınız mı ben tutamıyorum. Ben tutsam matematik tutmuyor. Milyonla milyar arasında kaç sayı farkı vardır? Bunu da sınava hazırlanan gençlerimize soruyorum… Sonra faiz hesaplarına geleceğiz :)

O hesabı başka türlü anlatanlara da söyleyeceğim var. Bu yaptığım hesabı bir harf hatasına bağladım o zamanda tutmuyor ama. Çim le Çam karışmış olabilir

Fıkra gibi değil mi?

Yorumlar

Bu Haftanin En Iyileri

Numara Taşıma Sonucunda Duyulan Bip Sesi Nasıl Kapatılır?

Minimal, Modern ve Fonksiyonel Abajur Lamba Tasarimi

Turkiyenin En Alcak Yeri Neresi?