Osmanli Donemi Kadinlari

Tarih, geçmişi bilmek. Biraz ders çıkarabilmek çok güzel bir olgudur. Tarihin içinde öyle ders alınacak zamanlar vardır ki o dersleri alabilsek böyle olmazdık.

Osmanlı padişahlarından Yavuz Selim’in kızlarından biri Şah Sultan Beylerbeyi iken Lütfi Paşa ile evlendirildi. Mesut olmadı. Kardeşi Kanuni Sultan Süleyman Padişah olduğunda kardeşinin bu durumuna rıza göstermedi boşanma davası açıldı. Mihr-i müeccele yüzünden dava uzadı, çeşitli etaplardan geçerek Şah sultan kazandı.

Bu konu ettiğim kişi bir padişahın kızı, bir padişahın kardeşidir.

Bir boşanma davasından söz ediyorum. Eniştenin vurun kellesini yok. Kanuni bu. Dünya ayağının altında…

İki kız kardeş, Ayşe Sultan ve Fatma Sultan. Padişah 1.Ahmet’i kızları.

Ayşe Sultan Nasuh Paşa, Karakaş Mehmet Paşa, Hafız Ahmet Paşa, Murtaza Paşa, Ahmet Paşa ile evlenmiştir. Kardeşi Fatma Sultan ise 12 ayrı evlilik yapmıştır. ( Evliya Çelebi öyle der..)

Bu damatların bazısı yaşlı olduğu için, bazısı savaşta şehit olmuş. Diğerleri yürümediği için boşanma ile sonuçlanmıştır.

Tarih kadına nasıl davranılacağı konusunda da ders veriyor. Bunlar küçük bilgilendirmeler biraz araştırın bu güne çok ilerleyerek geldiğimiz söylenemez. Bu isimleri kolay bulabileceğiniz için verdim. Siz de çok daha güzel örnekler bulabilirsiniz.

Asya dan getiremediğimiz Kurultay, diğer söylenişi ile Toylar da eşinin yanında hemen hemen aynı söz hakkına sahip Hatun un oturuyor olması ayrı bir örnek.

Bu konulardan alınacak derslerin ne olduğu size kalmış, bize kalmış.

Ne dersiniz?

Yorumlar

Bu Haftanin En Iyileri

Numara Taşıma Sonucunda Duyulan Bip Sesi Nasıl Kapatılır?

Minimal, Modern ve Fonksiyonel Abajur Lamba Tasarimi

Turkiyenin En Alcak Yeri Neresi?