Hypnobirthing Dogum Yontemi

HypnoBirthing Mongan Yöntemiyle Doğum

Son günlerde İngiltere Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın doğumuyla gündeme gelen Hypnobirthing, doğumun daha az ağrı hissederek gerçekleşmesini sağlıyor. Özellikle doğal doğuma yönelimin arttığı bugünlerde anne adayları da Hypnobirthing’in nasıl yapıldığı konusunda bilgi almak istiyor.

“Hypnobirthing yöntemi doğumda vücut ve zihin farkındalığını yüksek tutuyor”

Her anne, her ebeveyn kuşkusuz kendisi için en inanılmaz ve farkına vardığı doğumu yapmak ister. Bunun için kullanılan yöntemlerden biri de Hypnobirthing Yöntemi. İngiltere Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın bu yöntemle bebeğini dünyaya getireceği haberi tekniğe olan ilgiyi doğal olarak arttırdı.

Hypnobirthing doğum kişinin kendi gelişimi ve korkularından özgürleşmesi üzerine odaklanır. 

Hypnobirthing daha sakin, korkusuz ve coşkulu doğum yöntemlerinden biridir. Anne adayına ve babaya derin gevşeme, özel nefes teknikleri, rehberli imgeleme teknikleri ile doğumda bedeni nasıl rahat bırakabileceklerini öğreterek, daha bilinçli ve farkında bir doğumun kapılarını açar.


Hypnobirthing Doğum tekniğinde doğuma hazırlanan anne adayı korkularından kurtulmak ve içinde zaten var olan doğum yapma güdüsünü keşfetmek için derin gevşeme, rehberlik eşliğinde imgeleme ve hipnoz kullanılır. Doğumu engelleyen, doğumda daha çok ağrıya neden olan korkular bilinçaltında gizlidir. Bilinçaltı doğumla ilgili bilgileri depolamaya başlar. Günlük hayattaki konuşmaların hepsi farkında olmadan depolanır. Doğum asla “keşke” denmemesi gereken bir deneyimdir. Anne adayları doğum gerçekleştiğinde, bebeklerini ellerine aldıklarında ve bağırlarına bastıklarında ya da anesteziden uyandıklarında geriye dönüp “keşke” dememek istiyorlar.

Hypnobirthing sonrasında anne bir yandan doğumla ilgili daha pozitif bilgiler alarak endişelerinden kurtulurken, bir yandan da hipnotik seanslarda bilinçaltındaki doğumla ilgili negatif duygular pozitifleri ile yer değiştiriyor, bu da annenin daha huzurlu bir hamilelik geçirmesini sağlıyor”

Sakin ve rahat bir doğum için ilk yapılacak şey korkuların ve negatif duyguların açığa çıkarılarak temizlenmesidir. Hypnobirthing bu aşamada devreye girer. Hypnobirthing kelimelerle çalışır; bu yüzden kendi doğum dili de pozitiftir. Örneğin sancı yerine “kasılma” veya “dalga”, ıkınma yerine “bebeğe yol verme” gibi terimler kullanılır.

Hipnoz genelde kültürümüzde çok rahat kullanılan bir kelime değildir. Kontrolü kaybetmek, uyku durumuna geçmek gibi sanal anlamlar içerir. Hâlbuki tam tersi hipnoz tüm alıcılarının açık olması sayesinde tam bir yoğunlaşma ile beraber uyanık olma halidir. Hypnobirthing ise sadece bu konuda eğitim alarak uzmanlaşmış, kadın doğum uzmanlarının uygulayabildiği bir tekniktir. Her hipnoz tekniğini bilen bu yöntem için doğuma giremez.  Doğum esnasında ise gebenin en büyük ihtiyacı, vücut ve zihinsel farkındalığının en yüksek olması sayesinde bilinçli doğumlar yapabilmesidir. Gebelik esnasında zihin ve vücudun Hypnobirthing eğitimi ile beraber bir çeşit hazırlanması çok önemlidir. Böylece doğum esnasında kişi kaybolmadan ve kendi içine dönmesini bilerek farkında, coşkulu, kendi kontrolünde doğumlar gerçekleştirir.

Hypnobirthing anne baba adayı ve bebeği de doğum sürecinin içine katan, aktif duruma geçiren harika bir teknik.  Hypnobirthing doğuma sabrı, sakinlikle beraber coşkuyu, beraberliği, nefesi, 'buluşmanın zerafetini' katıyor.

Yorumlar

Bu Haftanin En Iyileri

Numara Taşıma Sonucunda Duyulan Bip Sesi Nasıl Kapatılır?

Minimal, Modern ve Fonksiyonel Abajur Lamba Tasarimi

Blogspot'tan Domaine Gecme (Domain Tasima)